Καλάβρυτα

Διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στα Καλάβρυτα και το ΚΕ.ΠΕ.Α Κλειτορίας-Ακράτας.

Το 2ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς πραγματοποίησε διήμερη εκπαιδευτική εκδρομή  από τις 18-19 Μαΐου στα Καλάβρυτα και το ΚΕ.ΠΕ.Α Κλειτορίας. Συμμετείχαν μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου στο πλαίσιο Περιβαλλοντικών Προγραμμάτων.

Οι μαθητές επισκέφτηκαν την Αγία Λαύρα, το Δημοτικό Μουσείο Ολοκαυτώματος και το τόπο εκτέλεσης Καλαβρύτων, τη μονή του Μεγάλου Σπηλαίου.  Επίσης παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα  στο ΚΕ.ΠΕ.Α. Κλειτορίας- Ακράτας με τίτλο: "Το παλάτι των νεράιδων του Χελμού. Το σπήλαιο των Λιμνών Καστριών ". Μετά την ενημέρωση από την υπεύθυνη του προγράμματος οι μαθητές και οι μαθήτριες  με άψογη συμπεριφορά και συνεργασία συμμετείχαν σε βιωματικές δράσεις αυτοσχεδιάζοντας θεατρικά δρώμενα, τραγούδι, αφίσα. Στη συνέχεια επισκέφτηκαν και ξεναγήθηκαν στο όμορφο σπήλαιο των Λιμνών.

ενημέρωση από διατροφολόγο

Ενημέρωση από διατροφολόγο

Τη Δευτέρα 8 Απριλίου 2024  οι μαθητές και οι μαθήτριες των  Α΄ και Β΄τάξεων του σχολείου μας  ενημερώθηκαν για τη σημασία της διατροφής και της  άσκησης στη σωματική και ψυχική υγεία από τη διαιτολόγο-διατροφολόγο κα Κούσουλα-Μακρή Ασημένια. Την ευχαριστούμε  για την ανταπόκριση στο κάλεσμά μας.

Υλοποίηση δράσης ενημέρωσης με θέμα «Το κάπνισμα»

Στις 26, 27 και 28 Μαρτίου τα μέλη της διεπιστημονικής ομάδας της 6ης Τ.ΟΜ.Υ. Λιβαδειάς, οι κ.κ. Ματάλα Δήμητρα, ΠΕ Νοσηλευτικής, Γκάτσου Σωτηρία και Τσιάνα Αικατερίνη, ΤΕ Επισκεπτών Υγείας, επισκέφτηκαν το 2ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς με σκοπό την υλοποίηση δράσης ενημέρωσης με θέμα «Το κάπνισμα». Η εν λόγω δράση ευαισθητοποίησης και ενημέρωσης του μαθητικού πληθυσμού πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της Αγωγής Υγείας σε Εθνικό Επίπεδο για το σχολικό έτος 2023 – 2024. Οι μαθητές και των τριών τάξεων του γυμνασίου είχαν τη δυνατότητα να ενημερωθούν για τις επιβλαβείς συνέπειες του καπνίσματος στον ανθρώπινο οργανισμό τόσο στο εγγύς μέλλον όσο και μακροπρόθεσμα. Ευχαριστούμε την διευθύντρια, τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές για την εξαιρετική συνεργασία.

πειραμα Ερατοσθένη 2024

Συμμετοχή στο πρόγραμμα «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2024».

Την Τετάρτη 20-3-2024 και ώρα 12.35΄ πραγματοποιήθηκε στο πραύλειο χώρο του σχολείου«Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2024». Η δράση διοργανώθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Μάρτιος 2024). Στη δράση συμμετείχαν οι μαθητές του Β2 τμήματος με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών τους(κ.Γιαννούκου Γεώργιου και κ.Λαζινού Νικόλαου).

.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ